Трудові штрафи знижено. Закон України від 12.12.2019 р. № 378-ІХ «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України (щодо усунення норм, які порушують права та законні інтереси роботодавців України» набрав дії 2 лютого.
Раніше за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці, допуск працівника без укладання трудової угоди, виплату зарплати без нарахування та сплати ЄСВ накладався штраф до 30 мінімальних зарплат. Тепер за подібні порушення відповідальність складає від 2-х 10-ти мінімальних зарплат, а в деяких випадках і взагалі — лише письмове попередження.
Про те, як змінилися штрафи можна дізнатись тут.
Як будуть застосовуватись нові штрафи за «старі» порушення
Відповідно до роз’яснення Держпраці на офіційному сайті, і за «нові» порушення 2020 року і за ті, що були вчинені до 02 лютого, будуть застосовуватись зменшені штрафи.
Зокрема, якщо інспекційне відвідування Держпраці почалось 28 січня (до початку дії змін), а Акт був підписаний 04 лютого (вже коли зміни діяли), застосовуватиметься оновлений порядок.
А ось скасувати (зменшити) штрафи в інспекційному акті, підписаному до 02 лютого, буде неможливо.
Це обумовлено рішенням Конституційного Суду у справі №1-7/99 від 09.02.1999 р., відповідно до якого закони та інші нормативно-правові акти, що пом’якшують або скасовують відповідальність особи, мають зворотну дію в часі лише тоді, коли вони стосуються людини і громадянина (фізичної особи). До юридичних осіб це такі пом’якшення не застосовуються.
Немає підстав і у фізичних осіб-підприємців очікувати на зворотну дію вже накладених драконівських штрафів. Відповідно до ст. 51 ЦКУ, підприємницьку діяльність ФОП регулюють ті ж самі нормативно-правові акти, що й юридичних осіб.
Ложка дьогтю в бочці меду
Двояке враження викликає абзац Закону 378-ІХ щодо накладання штрафу у розмірі однієї мінімальної зарплати за кожне порушення інших вимог законодавства про працю.
Отже, якщо раніше, наприклад, за виплату зарплати раз на місяць, недотримання проміжку часу виплати в 16 днів, невиплату відпускних за 3 дні до початку відпустки та інші порушення, штраф накладався не за кожного працівника і не за кількість скоєних порушень, а в цілому до роботодавця. Тепер — кожне таке вчинене порушення загрожує штрафом.

Автоматизований облік заробітної плати в бухгалтерській програмі запобігає допущення помилок. Онлайн бухгалтерія BookKeeper дозволить вам складати операції нарахування та виплати авансу і зарплати, проводити лікарняні, вести облік щорічних, додаткових, а також відпусток без збереження зарплати. Також можливий облік розрахунків з фізичними особами за договорами ЦПХ.
Податкові звіти по ЄСВ та ПДФО складаються автоматично на підставі проведених розрахунків. Всі звіти експортуються у форматі xml для подання через будь-яку програму подання звітності.